Co po art deco

Co po art deco?

Art deco to styl, który zdominował sztukę i wzornictwo w latach 20. i 30. XX wieku. Charakteryzował się geometrycznymi kształtami, jasnymi kolorami oraz bogatymi zdobieniami. Jednak po kilku dekadach popularności, moda na ten styl zaczęła słabnąć, a zastępowały go nowe koncepcje i trendy.

Dziś, ponad 100 lat od czasów, kiedy po raz pierwszy pojawił się art deco, nadal stanowi on inspirację dla wielu projektantów i artystów na całym świecie. Jednak jakie są alternatywne style, które mogą zastąpić art deco w naszych wnętrzach i na ulicach?

W artykule „Co po art deco?” przyjrzymy się najnowszym trendom w designie, które zaczynają wykraczać poza ramy art deco. Odkryjemy, co kryje się za nowoczesnymi formami i jakie kolory i materiały są teraz na topie.

1. Historia stylu art deco

Art deco to styl, który pojawił się na początku XX wieku i szybko zdobył popularność na całym świecie. Charakteryzuje się on elegancją, geometrycznymi kształtami oraz bogatymi zdobieniami. Powstał jako reakcja na sztukę secesyjną, której zwolennicy uważali za zbyt romantyczną i kiczowatą.

Styl art deco zyskał na popularności szczególnie w latach 20. i 30. XX wieku, kiedy to stał się synonimem nowoczesności i luksusu. Widoczny był w architekturze, designie, sztuce użytkowej, a nawet w modzie i filmie. Charakterystyczne elementy to m.in. połyskujące powierzchnie, motywy roślinne, kształty geometryczne oraz bogate zdobienia.

Art deco wywodzi się z Francji, gdzie na fali modernizacji powstawały nowe budynki i obiekty użyteczności publicznej. Z czasem styl ten rozprzestrzenił się na cały świat, gdzie zyskał swoich zwolenników i stał się synonimem elegancji i nowoczesności. Dziś wciąż cieszy się popularnością i inspiruje wielu artystów i designerów.

2. Czy art deco nadal jest modny?

Art deco to styl, który narodził się w latach 20. XX wieku i był bardzo popularny do lat 30. Następnie zaczął tracić na popularności i przez kolejne dziesięciolecia uważany był za modę przeszłości. Jednak w ostatnich latach art deco powoli zaczyna przypominać o sobie, pojawiając się w projektach wnętrzarskich, modzie czy sztuce użytkowej.

Mimo, że art deco nie jest już tak powszechny jak kiedyś, wciąż istnieje grupa ludzi, którzy cenią sobie ten styl za jego elegancję, geometrię i odważne połączenia kolorów i materiałów. W dzisiejszych czasach art deco może być bardzo udanym dodatkiem do nowoczesnego wnętrza, nadając mu charakteru i szyku.

Wiele projektantów mody również sięga po motywy art deco, tworząc kolekcje inspirowane latami 20. i 30. XX wieku. W ten sposób powstają ubrania, biżuteria i dodatki o charakterystycznych kształtach, kolorach i fakturach, które wprawiają noszących je w czasowo-przestrzenny trans.