Jak urządzić salon w stylu art deco

Jak urządzić salon w stylu art deco?

Styl art deco to jedno z najbardziej charakterystycznych i eleganckich podejść do urządzania wnętrz. To klasyczny styl, który zyskał dużą popularność w latach 20. i 30. XX wieku. Dziś art deco powraca do łask, szczególnie wśród osób, które pragną nadać swojemu salonowi wyjątkowego i stylowego charakteru. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci urządzić salon w stylu art deco.

W stylu art deco najważniejsze jest połączenie elegancji z funkcjonalnością. W salonie w tym stylu warto postawić na ciemne, głębokie kolory, takie jak butelkowa zieleń, granat, bordo czy czerń. Meble powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy skóra. W salonie art deco warto też postawić na ozdoby, takie jak lustra, wazony, kryształowe kinkiety czy stylowe zegary. Wszystkie dodatki powinny być utrzymane w jednej kolorystyce i stylizowane na design z lat 20. i 30. XX wieku.

1. Zrozumienie stylu art deco

Art deco to styl, który zdominował modę, sztukę i design w latach 20. i 30. XX wieku. Charakteryzuje się on asymetrycznymi kształtami, geometrycznymi wzorami i jaskrawymi kolorami. W swojej formie art deco jest bardzo dekoracyjny i luksusowy, a jednocześnie odznacza się prostotą i funkcjonalnością. Jednym z najbardziej znanych przykładów architektury art deco jest wieżowiec Empire State Building w Nowym Jorku.

Styl art deco wykształcił się z połączenia różnych wpływów, w tym z sztuki egipskiej, sztuki dekoracyjnej z zachodniej Europy oraz z tradycyjnych motywów afrykańskich i azjatyckich. Charakterystyczne dla art deco są też elementy związane z przemysłem i technologią, takie jak karoserie samochodów, maszyny i urządzenia.

Pomimo że art deco ma już ponad 100 lat, nadal stanowi inspirację dla projektantów i artystów na całym świecie. Współczesne interpretacje tego stylu często łączą elementy art deco z nowoczesnymi technologiami i materiałami, takimi jak szkło, metal i tworzywa sztuczne. Dzięki temu art deco pozostaje na czasie i zapewnia nam piękne i funkcjonalne projekty, które są zarówno unikalne, jak i trwałe.

2. Wybierz odpowiednie kolory

Wybór odpowiednich kolorów jest kluczowy dla dobrego projektowania graficznego. Kolory wpływają na nasze emocje i odczucia, mogą budować atmosferę, a nawet wpływać na nasze zachowanie. Dlatego tak ważne jest, aby dobierać kolory w sposób przemyślany i zgodny z intencją projektu.

Przy wyborze kolorów warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak kolorystykę otoczenia, cel projektu, grupę docelową czy trend wizualny. Warto również zwrócić uwagę na psychologię kolorów – ciepłe kolory, takie jak czerwień czy pomarańcz, kojarzą się z energią i entuzjazmem, natomiast zimne, takie jak niebieski czy fiolet, kojarzą się z spokojem i profesjonalizmem.