Co na ścianę w stylu prowansalskim

Co na ścianę w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski to jedna z najpopularniejszych koncepcji w aranżacji wnętrz. Charakteryzuje się on jasnymi kolorami, lekkością i naturalnymi materiałami. Jednym z elementów, który wprowadzi w nasze wnętrze ten klimat, są obrazy i plakaty. Na ścianie w stylu prowansalskim warto umieścić dzieła malarskie z motywami kwiatowymi, krajobrazami i postaciami ludzi. Doskonale sprawdzą się również witraże oraz zdobione lustra, które odbiją piękno wnętrza.

Jeśli chodzi o ramy, to w stylu prowansalskim zdecydujmy się na drewniane, białe lub szare. Są one subtelne i dodają lekkości aranżacji. Warto również zwrócić uwagę na fakturę ram, która powinna być delikatna i nieprzesadzona. Wśród obrazów i plakatów do salonu lub sypialni w stylu prowansalskim z pewnością odnajdziemy piękne, romantyczne motywy, które idealnie wpasują się w tło naturalnych, pastelowych ścian.

Jeśli zależy nam na jeszcze większym efekcie, możemy pokusić się o tapetę z kwiatowym wzorem lub z matowym wykończeniem. Taka tapeta będzie stanowić idealne tło dla naszych obrazów i plakatów. Będziemy mieć wtedy pewność, że nasze wnętrze nabierze wymarzonego stylu i klimatu. Ostatecznie, w stylu prowansalskim ważna jest subtelność, lekkość, naturalność i spokój, a obrazy i plakaty będą idealnym uzupełnieniem tego przepięknego stylu aranżacji wnętrz.

1. Meble i dodatki w stylu prowansalskim – jak wybrać?

Styl prowansalski to połączenie prostoty i elegancji. Charakteryzuje się jasnymi, pastelowymi kolorami oraz naturalnymi materiałami. Meble i dodatki w tym stylu są bardzo popularne na całym świecie, a ich wybór może być trudny. Jak wybrać meble i dodatki w stylu prowansalskim?

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego koloru. W stylu prowansalskim dominują jasne, pastelowe kolory, takie jak biel, róż, błękit czy mięta. Ważne jest, aby meble i dodatki były utrzymane w jednym kolorze lub w wybranej kolorystyce. Następnie, warto zwrócić uwagę na fakturę mebli. Meble w stylu prowansalskim powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, rattan czy wiklina. Ważne, aby były proste, z prostymi zdobieniami. Ostatnim krokiem jest dodanie odpowiednich dodatków, takich jak miękkie poduszki, stylowe zasłony czy ozdobne lustra.

2. Kolorystyka ścian w stylu prowansalskim – jakie barwy wybrać?

Styl prowansalski to wyjątkowo urocze i romantyczne wnętrze, które kojarzy się z letnim wypoczynkiem, polami lawendy oraz rzemiosłem. Charakterystyczne dla tego stylu są pastelowe kolory, które wspaniale komponują się z jasnymi drewnianymi meblami oraz rustykalnymi dodatkami. Kolorystyka ścian w stylu prowansalskim powinna być wybierana z uwzględnieniem klimatu jakie chcemy w pomieszczeniu uzyskać. Dlatego warto zdecydować się na ciepłe, jasne odcienie, takie jak: beże, ecru i pudrowy róż, które wprowadzą do wnętrza spokój i harmonię.

Bardzo ważnym elementem stylu prowansalskiego są motywy kwiatowe i roślinne, które są niedyskretne i subtelne, ale jednocześnie nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru. Zatem jeśli zdecydujemy się na kolorystykę ścian jaką proponuje styl, to warto postawić na dodatki w delikatne kwiatowe wzory. W ten sposób stworzymy spójną aranżację, która wprowadzi do wnętrza ukojenie i wytchnienie.

Jeśli jednak zależy nam na bardziej wyrazistym stylu prowansalskim, to warto zdecydować się na mocniejsze, ale i spokojne kolory, takie jak: mięta, turkus, fiolet czy granat. Takie barwy pięknie eksponują rustykalne drewniane meble oraz wyrafinowane dodatki, dzięki czemu stworzymy wyjątkowe wnętrze w stylu prowansalskim. Jednak warto pamiętać, żeby nie przesadzić z intensywnością kolorów, ponieważ styl prowansalski to przede wszystkim spokój, harmonia i romantyzm.