Jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim

Jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim?

Kuchnia w stylu wiejskim to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w aranżacji wnętrz w ostatnich latach. Taki wystrój nawiązuje do tradycyjnej wiejskiej estetyki, zamieniając nowoczesną kuchnię w przytulne i ciepłe miejsce, w którym spędzamy dużo czasu. Jeśli chcesz urządzić swoją kuchnię w stylu wiejskim, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

Pierwszą z nich jest dobór odpowiednich materiałów. Kuchnia w stylu wiejskim powinna być wykonana z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy ceramika. Meble kuchenne i blat roboczy najlepiej wykonane są z drewna, a kafelki na ścianach powinny mieć rustykalny wzór, np. w postaci kwadratów w kolorze czerwonym lub brązowym.

Kolejnym ważnym elementem aranżacji kuchni w stylu wiejskim jest dobór odpowiednich akcesoriów i dodatków. W takim wystroju idealnie sprawdzą się zastawa stołowa z ceramiki, stylowe kinkiety na ścianach, a także świeże zioła i kwiaty w doniczkach. Takie elementy dodatkowo podkreślą wiejski charakter kuchni, nadając jej przytulności i ciepła.

Jakie są cechy stylu wiejskiego w kuchni?

Styl wiejski w kuchni to zwrot w stronę natury i prostoty w dekoracji wnętrz. Charakteryzuje się on przede wszystkim naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, kamień czy ceramika. W kuchniach utrzymanych w tym stylu zawsze panuje ciepła i przytulna atmosfera, a meble i akcesoria są zwykle wykonane ręcznie lub przynajmniej wyglądają na nie.

W kuchni w stylu wiejskim warto postawić na meble z litego drewna, np. dębu czy jesionu, które będą prezentować się jeszcze lepiej z biegiem czasu. Ważnym elementem są także rustykalne dodatki, takie jak wiszące półki, koszyki z wikliny czy ceramiczne misy. Właściciele takiej kuchni często wykorzystują również elementy z natury, np. suszone zioła czy kwiaty, które umieszczają w wazonach lub na stolikach.

Jeśli chodzi o kolorystykę, to wiejskie kuchnie utrzymane są zwykle w stonowanych barwach, takich jak brązy, beże, szarości czy zielenie. Można jednak postawić również na mocniejsze kolory, jak np. odcienie czerwieni czy żółci, które dodadzą kuchni energii i charakteru. Warto pamiętać, że styl wiejski w kuchni to przede wszystkim wybór prostych i naturalnych rozwiązań, które pozwolą na przyjemne spędzanie czasu w takim wnętrzu.

Jakie materiały zastosować w kuchni w stylu wiejskim?

Styl wiejski kojarzy się przede wszystkim z naturalnością i prostotą. Dlatego w kuchni urządzonej w tym stylu powinny znaleźć się materiały nawiązujące do natury. Najczęściej wykorzystywane są drewno, kamień i ceramika. Drewniane stoły i krzesła, a także drewniana podłoga lub belki sufitowe, wprowadzą do kuchni przytulny i ciepły klimat. Kamień natomiast idealnie sprawdzi się na blatach lub ścianach, dodając rustykalnego charakteru.

Aby w kuchni w stylu wiejskim uzyskać odpowiedni nastrój, warto zastosować także ceramikę. Mogą to być kafle na ścianach lub rustykalne naczynia na półkach. Ceramika jest materiałem, który łączy w sobie funkcjonalność z dekoracyjnością, więc doskonale sprawdzi się w kuchni. W połączeniu z drewnem i kamieniem stworzy spójną całość.

Ponadto, w kuchni w stylu wiejskim warto zastosować również metalowe elementy. Mogą to być np. mosiężne lub miedziane lampy, uchwyty do drzwi lub okuć do szafek. Metal dodaje kuchni eleganckiego charakteru, a w połączeniu z drewnem, kamieniem i ceramiką, tworzy ciepłą i przytulną atmosferę.