Jaki to styl shabby chic

Jaki to styl shabby chic?

Shabby chic to styl, który zyskał na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. Charakteryzuje się on połączeniem elegancji i rustykalnego stylu, tworząc atmosferę nostalgii, romantyzmu i niepowtarzalnego uroku.

Meble i dodatki w stylu shabby chic zazwyczaj są utrzymane w delikatnych pastelowych kolorach, takich jak błękit, róż, beż czy biel. Staranne wykończenie i przetarcia powierzchni mebli nadają im wyjątkowy charakter, a dodatkowe ozdoby, takie jak koronki, hafty czy kwiatowe motywy, podkreślają romantyczny styl.

Wnętrza urządzone w stylu shabby chic są przytulne, pełne ciepła i zapraszające do wypoczynku. Nie brakuje w nich miejsca na puchate poduszki, miękkie pledy i inne akcesoria, które tworzą przytulną atmosferę i dodają uroku całemu pomieszczeniu.

1. Czym jest styl shabby chic?

Styl shabby chic to jedno z najbardziej popularnych podejść do aranżacji wnętrz w ostatnich latach. Charakteryzuje się on połączeniem rustykalnego stylu z delikatnymi, romantycznymi elementami, tworząc wyjątkowo przytulną i spokojną atmosferę w pomieszczeniu. To styl, który przyciąga uwagę wielu osób, szczególnie tych, które cenią sobie wyjątkowość i oryginalność w wystroju swojego mieszkania.

Shabby chic polega na łączeniu starych mebli i dodatków z nowymi elementami w taki sposób, aby wyglądały one jakby były używane przez wiele lat, ale nadal zachowały swój urok i elegancję. W aranżacji tego stylu często stosowane są elementy takie jak: zniszczone drewniane ramki, kolorowe poduszki, koronki, hafty i kwiatowe motywy. Te niewymuszone, ale jednocześnie eleganckie elementy tworzą wyjątkowy, romantyczny klimat, który sprawia, że shabby chic jest jednym z najchętniej wybieranych stylów aranżacji wnętrz.

2. Historia stylu shabby chic

Styl shabby chic jest popularnym stylem dekoracyjnym, który zyskał na popularności w ciągu ostatnich kilku dekad. Właśnie tak – stylowo zniszczone meble i akcesoria zaczęły pojawiać się w domach i salonach na całym świecie. Ale skąd wziął się ten unikalny styl?

Styl shabby chic ma swoje korzenie w Anglii, gdzie po raz pierwszy pojawił się w latach 80. ubiegłego wieku. Zainspirowany romantycznym stylem wiejskim, shabby chic stawia na rustykalne elementy, ale wprowadza do niego także elementy z przeszłości, takie jak stylowe meble, które zostały odnowione i przetworzone w rustykalne cuda.

Shabby chic szybko stał się modne, a jego stylowe, ale jednocześnie zniszczone elementy znalazły swoje miejsce w wielu domach. Dziś, ponad 30 lat od momentu, gdy styl ten pojawił się na rynku, shabby chic nadal jest jednym z najbardziej pożądanych stylów dekoracyjnych na świecie.

3. Elementy charakterystyczne stylu shabby chic

Shabby chic to styl, który kojarzy się z romantyzmem, delikatnością oraz rustykalnym charakterem. Charakterystyczne dla niego są wykorzystanie starych mebli, ozdób i dodatków oraz pastelowych kolorów.

W stylu shabby chic często stosuje się technikę postarzania, z której wynika charakterystyczny dla niego wygląd. Meble i dodatki wyglądają, jakby były używane przez wiele lat, co dodaje im uroku i klimatu.

Styl ten łączy w sobie elementy różnych epok – od wiktoriańskiej do francuskiej wiejskiej. To powoduje, że shabby chic jest bardzo uniwersalny i można go dopasować do różnych aranżacji wnętrz.