Jaki to styl art deco

Jaki to styl Art Deco?

Art Deco to styl, który pojawił się na początku XX wieku i zyskał popularność w latach 20. i 30. Jego nazwa pochodzi od Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłowej, która odbyła się w Paryżu w 1925 roku. Styl ten charakteryzuje się luksusowymi materiałami, geometrycznymi kształtami i dekoracjami inspirowanymi sztuką i kulturami różnych epok i regionów.

W architekturze Art Deco widoczne są elementy zaczerpnięte z różnych stylów, takich jak eklektyzm, modernizm, neoklasycyzm czy futuryzm. Charakterystyczne dla tego stylu są geometryczne kształty, jak trójkąty, koła, elipsy, a także zdobienia w postaci płaskorzeźb i motywów roślinnych lub zwierzęcych. Wnętrza urządzone w stylu Art Deco były luksusowe i eleganckie, a meble i dodatki często były wykonane z drogich materiałów, takich jak szkło, marmur, sterylizowane skóry czy egzotyczne drewna.

Styl Art Deco miał duży wpływ na sztukę użytkową, jak i na modę. W projektowaniu biżuterii, mebli, samochodów czy elementów wystroju wnętrz zaczęto używać charakterystycznych dla Art Deco linii i kształtów, co nadawało tym przedmiotom stylowy i nowoczesny wygląd. W modzie kobiecej zaczął pojawiać się kobiecy styl garsonki, z krótkimi i szerokimi spódnicami oraz wysokimi obcasami, który stał się symbolem kobiecej niezależności i pewności siebie.

Czym jest styl Art Deco?

Art Deco to styl, który narodził się pod koniec XIX wieku, a rozkwitł w latach 20. i 30. XX wieku. Charakteryzuje się on eleganckim, geometrycznym wzornictwem oraz zastosowaniem luksusowych materiałów i kolorów, takich jak złoto, platyna, szkło i łupki. Styl ten był bardzo popularny w Europie i Stanach Zjednoczonych, szczególnie w architekturze, sztuce, modzie i designie wnętrz.

Jego cechy to przede wszystkim geometryczne kształty, jakie stosowano w zdobieniu mebli, elementów architektonicznych czy dekoracji. Art Deco to także szeroki wachlarz barw – od pastelowych po mocne, nasycone. Wszystko to tworzyło wspaniałą atmosferę, która wciąż inspiruje artystów na całym świecie.

Styl Art Deco wyróżnia się także zastosowaniem nowatorskich materiałów, takich jak szkło, chrom oraz aluminium. Charakterystyczne są dla niego prostota formy, elegancja i przede wszystkim funkcjonalność. Właśnie ta wizja nowoczesności, którą reprezentował Art Deco, sprawiła, że szybko stał się on bardzo popularny, a jego wpływy widoczne są do dziś w wielu dziedzinach sztuki i designu.

Charakterystyczne cechy stylu Art Deco

Styl Art Deco określa się jako jeden z najbardziej charakterystycznych stylów architektonicznych i artystycznych XX wieku. Został on zapoczątkowany w latach 20. i 30. XX wieku, a jego cechy charakterystyczne to przede wszystkim elegancki wygląd, geometryczne kształty, bogate zdobnictwo oraz wykorzystanie nowoczesnych materiałów.

Charakterystycznymi cechami stylu Art Deco są również wyraziste kolory i kontrasty, które tworzą jasno określone linie i formy. Często stosowane są asymetryczne kształty oraz motywy inspirowane naturą, jak np. pióra, liście czy muszle. Również maszyny i motoryzacja, które były wówczas na topie, miały wpływ na ten styl.

Jednym z najbardziej znanych przykładów stylu Art Deco jest wieżowiec Empire State Building w Nowym Jorku, który powstał w latach 30. XX wieku. Charakterystyczne dla tego budynku są m.in. geometryczne kształty, wyraziste kolory oraz rzeźbione detale w stylu egipskim. Innym przykładem jest gmach Radiokomunikacyjny w Warszawie, który powstał w latach 30. XX wieku i charakteryzuje się eleganckim wyglądem oraz geometrycznymi formami.